Biopsja endometrium Wrocław
Zabiegi ginekologiczne
Biopsja kanału szyjki macicy
Biopsja endometrium to diagnostyczny zabieg ginekologiczny polegający na pobraniu próbki z błony śluzowej macicy (endometrium) w celu jej oceny pod mikroskopem. Jest to jedna z podstawowych metod wykrywania nieprawidłowości w obrębie endometrium, takich jak przerosty, polipy, stany zapalne czy zmiany nowotworowe. Biopsję wykonuje się w tzw. fazie lutealnej- czyli zaraz po owulacji, ale przed miesiączką. Ten czas pozwoli na jak najbardziej efektywne odbudowanie się endometrium. Czas trwania zabiegu to 20 minut.
Jakie są wskazania do biopsji endometrium?
– nieprawidłowe/nieregularne krwawienia z dróg rodnych,
– problemy z zajściem w ciążę,
– diagnostyki endometriozy
– monitorowania kobiet w okresie menopauzy z niepokojącymi objawami,
– podejrzenia nowotworu endometrium.
W JAKI SPOSÓB ZABIEG BIOPSJI ENDOMETRIUM POMAGA ZAJŚĆ W CIĄŻĘ?
Biopsja endometrium oprócz swojego szerokiego wachlarza diagnostycznego może również pomóc pacjentkom z problemami rozrodczymi. Podczas biopsji, przy pobieraniu materiału ,,uszkadzana jest” w kontrolowanych warunkach błona śluzowa macicy, która następnie regeneruje się- poprawiając receptywność endometrium. To pozwala na zwiększenie szansy na zagnieżdżenie się w nim zarodka.
JAK WYGLĄDA BIOPSJA ENDOMETRIUM?
- Biopsję endometrium wykonuje się na fotelu ginekologicznym i w pozycji leżącej. Bezpośrednio przed badaniem zostaniesz poproszona o zdjęcie odzieży od pasa w dół. Dla zapewnienia Ci jak największego komfortu w toalecie znajdziesz niezbędne środki higieniczne (żel do higieny intymnej, spódniczki ginekologiczne czy kapcie). Gdy będziesz gotowa – usiądź na fotelu i rozluźnij się.
- Podobnie jak w trakcie rutynowego badania ginekologicznego, lekarz wprowadza wziernik do pochwy, aby uwidocznić szyjkę macicy.
- Do jamy macicy lekarz wprowadza cienki, giętki cewnik, który pozwala na pobranie fragmentu błony śluzowej metodą aspiracyjną (zasysania tkanek).
Po pobraniu materiału cewnik jest usuwany, a pobrana próbka trafia do analizy histopatologicznej. Wyniki badania histopatologicznego dostępne są w ciągu 4-5 tygodni. Na podstawie tych wyników lekarz będzie mógł postawić dokładną diagnozę i jeśli zajdzie taka potrzeba- zaproponować dalsze leczenie.
Podczas pobierania tkanki możesz odczuwać lekkie skurcze macicy, podobne do bólu menstruacyjnego. Jeśli wyrazisz chęć, możemy dla Twojego komfortu zastosować znieczulenie miejscowe.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BIOPSJI ENDOMETRIUM?
1. W zależności od ostatecznej metody znieczulenia, weź ze sobą odpowiednie dokumenty (jeśli zabieg odbędzie się w znieczuleniu ogólnym kliknij TUTAJ, by sprawdzić, jakie dokumenty powinnaś przygotować).
2. Na dzień przed zabiegiem nie współżyj.
3. Na 7 dni przed zabiegiem odstaw przyjmowanie jakichkolwiek leków rozrzedzających krew (tj. Aspiryna, Heparyna, Polopiryna, Acard itp.)
4. Przyjdź do placówki minimum 20 minut przed planowaną godziną rozpoczęcia badania. To czas na wypełnienie zgody na badanie oraz przygotowanie się.
5. W dniu zabiegu załóż wygodną, nieuciskającą bieliznę.
PRZESZŁAM BIOPSJĘ ENDOMETRIUM – CO DALEJ?
Biopsja endometrium jest mało inwazyjna, dlatego możesz wrócić do codziennych aktywności, choć zalecamy unikanie intensywnego wysiłku fizycznego oraz stosunków seksualnych przez 24-48 godzin. Możesz doświadczyć także niewielkiego krwawienia oraz uczucia skurczów macicy. Po zabiegu oczekujesz na wyniki badania histopatologicznego, które pojawią się w naszej placówce po około 5. tygodniach. Po tym okresie lekarz zaprosi Cię na ich omówienie oraz przedstawi diagnozę I dalszy plan leczenia.
Ostateczna cena zabiegu jest ustalana po konsultacji lekarskiej i zależy od wybranego sposobu znieczulenia, konieczności pobrania wycinków do badań histopatologicznych lub stopnia rozległości problemu.
W przypadku konieczności pobrania wycinków do badań histopatologicznych, do zabiegu należy doliczyć kwotę 80 zł od każdego wycinka.
Zabiegi wykonujemy w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym zgodnie z zaleceniami lekarza. Na życzenie pacjenta jest możliwość zastosowania znieczulenia ogólnego- w takim przypadku do ceny zabiegu należy doliczyć kwotę 1500 zł.