Wyłyżeczkowanie kanału
szyjki i jamy macicy
Zabiegi ginekologiczne
Wyłyżeczkowanie ścian kanału szyjki oraz jamy macicy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów ginekologicznych. Choć jego nazwa może przysparzać wielu zmartwień, to zapewniamy, że zabieg ten, jest jedną z najprostszych form wykorzystywanych do oczyszczenia macicy (najczęściej po porodzie lub poronieniu) a także- do diagnostyki wielu schorzeń, jak na przykład nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych, chorób endometrium.
Zabieg łyżeczkowania w znieczuleniu ogólnym polega na pobraniu przez lekarza materiału z kanału szyjki macicy oraz jamy macicy, lub jej całkowitym opróżnieniu. Wszystko to wykonywane jest za pomocą narzędzia przypominającego łyżkę- stąd jego nazwa. Całość trwa zazwyczaj nie dłużej niż pół godziny, a pacjentka jeszcze tego samego dnia może opuścić klinikę.
Najczęstszymi wskazaniami do łyżeczkowania są: oczyszczenie macicy po porodzie lub poronieniu czy diagnostyka krwawień z dróg rodnych (obfitych lub przedłużających się, szczególnie o nieznanej przyczynie).
Głównym przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża, ostre i nasilone stany zapalne pochwy/sromu czy dróg rodnych. Każdorazowo słuszność wykonania zabiegu jest omawiana z pacjentką w trakcie wizyty kwalifikującej.
Łyżeczkowanie wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym, dlatego zabieg jest zupełnie bezbolesny, a czas rekonwalescencji nie przekracza tygodnia- właśnie tyle zajmuje endometrium pełna regeneracja. Na czas około 7 dni po zabiegu zalecany jest oszczędny tryb życia- brak intensywnych aktywności czy współżycia.
Przygotowanie do zabiegu
- Zgłoszenie się do kliniki w dniu zabiegu około GODZINY PRZED planowanym rozpoczęciem zabiegu NA CZCZO LUB W PRZYPADKACH ZABIEGÓW POPOŁUDNIOWYCH: 6 GODZIN BEZ JEDZENIA I PICIA.
- Na 7 dni przed badaniem należy odstawić przyjmowanie jakichkolwiek leków rozrzedzających krew (tj. aspiryna, heparyna, polopiryna, acard itp.).
- Należy ogolić miejsce zabiegu;
na max 7 dni przed badaniem - Należy wykonać pakiet badań diagnostycznych takich jak:
- wynik grupy krwi i czynnik Rh;
- morfologia;
- glukoza;
- układ krzepnięcia krwi.
Ostateczna cena zabiegu jest ustalana po konsultacji lekarskiej i zależy od wybranego sposobu znieczulenia, konieczności pobrania wycinków do badań histopatologicznych lub stopnia rozległości problemu.
W przypadku konieczności pobrania wycinków do badań histopatologicznych, do zabiegu należy doliczyć kwotę 80 zł od każdego wycinka.
Zabiegi wykonujemy w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym zgodnie z zaleceniami lekarza. Na życzenie pacjenta jest możliwość zastosowania znieczulenia ogólnego- w takim przypadku do ceny zabiegu należy doliczyć kwotę 1500 zł.