Wyłyżeczkowanie kanału
szyjki i jamy macicy
Wrocław

Łyżeczkowanie macicy

Abrazja, czyli inaczej wyłyżeczkowanie kanału szyjki i jamy macicy to powszechna procedura ginekologiczna stosowana w przypadkach koniecznych do oczyszczenia macicy (najczęściej po porodzie lub poronieniu) a także- do diagnostyki wielu schorzeń, jak na przykład nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych czy chorób endometrium. Wielu pacjentkom kojarzy się ona – zupełnie niepotrzebnie – z bólem I dyskomfortem. W naszym Centrum Medycznym zabieg abrazji wykonujemy w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, co gwarantuje każdej pacjentce spokojną I bezstresową atmosferę. Nie spędzisz w gabinecie więcej niż 40-stu minut.

Zabieg wyłyżeczkowania macicy jest zalecany w przypadku:

-nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych,
-przerostu endometrium,
-podejrzenia zmian nowotworowych błony śluzowej macicy,
-konieczności usunięcia resztek tkanek po poronieniu lub niekompletnym porodzie,
-przewlekłych stanów zapalnych endometrium,
-pobrania próbki do badania histopatologicznego.

JAK PRZEBIEGA ŁYŻECZKOWANIE MACICY?

1. Zabieg oczyszczenia macicy wykonuje się na fotelu ginekologicznym i w pozycji leżącej. Bezpośrednio przed badaniem zostaniesz poproszona o zdjęcie odzieży od pasa w dół. Dla zapewnienia Ci jak największego komfortu w toalecie znajdziesz niezbędne środki higieniczne (żel do higieny intymnej, spódniczki ginekologiczne czy kapcie). Gdy będziesz gotowa – usiądź na fotelu i rozluźnij się.

2. Abrazja może być wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od wskazań i preferencji pacjentki.

3. Lekarz zakłada wziernik w celu uwidocznienia szyjki macicy,a w razie potrzeby  delikatnie rozszerza kanał szyjki macicy za pomocą specjalnych rozszerzadeł.

4. Za pomocą kiretki (łyżeczki chirurgicznej) lekarz usuwa błonę śluzową macicy, a pobrany materiał jest przesyłany do analizy histopatologicznej. Po zakończeniu procedury lekarz usuwa narzędzia i obserwuje pacjentkę przez pewien czas, aby upewnić się, że nie występują powikłania.

CZY WYŁYŻECZKOWANIE KANAŁU SZYJKI MACICY BOLI?

Dla zapewnienia pacjentce jak największego komfortu zabieg wyłyżeczkowania kanału szyjki macicy wykonujemy w znieczuleniu ogólnym, dzięki czemu jest on dla niej całkowicie bezbolesny i bezstresowy.

ŁYŻECZKOWANIE KANAŁU SZYJKI I JAMY MACICY- JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

1. W zależności od wybranej metody znieczulenia, weź ze sobą odpowiednie dokumenty (jeśli zabieg odbędzie się w tzw. ,,uśpieniu” kliknij TUTAJ, by sprawdzić, jakie dokumenty powinnaś przygotować).
2. Na dzień przed zabiegiem ogól miejsca intymne.
3. Na 7 dni przed zabiegiem zrezygnuj z używania tamponów, leków dopochwowych. Nie współżyj
4. Na 7 dni przed zabiegiem odstaw przyjmowanie jakichkolwiek leków rozrzedzających krew (tj. Aspiryna, Heparyna, Polopiryna, Acard itp.) Na 5 dni przed zabiegiem wykonaj wymaz bakteriologiczny.

5. Na dzień przed zabiegiem wykonaj test BetaHCG, a wynik zabierz na planowy zabieg.

6. Przyjdź do placówki minimum 20 minut przed planowaną godziną rozpoczęcia badania. To czas na wypełnienie zgody na badanie oraz przygotowanie się.
7. W dniu zabiegu załóż wygodną, nieuciskającą bieliznę.

JESTEM PO ZABIEGU ABRAZJI – ŁYŻECZKOWANIA MACICY – CO DALEJ?

Po łyżeczkowaniu macicy możesz odczuwać skurcze i niewielkie krwawienie przez kilka dni. Zalecamy unikanie stosunków seksualnych oraz intensywnego wysiłku fizycznego przez około 1-2 tygodnie Unikaj także gorących kąpieli w wannie, zamiast tego skorzystaj z prysznica aby zniwelować ryzyko wystąpienia infekcji. Próbki materiału histopatologicznego zostaną wysłane do laboratorium, a wyniki pojawią się w naszej placówce po około 5. tygodniach. Po tym okresie lekarz zaprosi Cię na ich omówienie oraz przedstawi diagnozę i dalszy plan leczenia.

  • Wyłyżeczkowanie ścian kanału szyjki i jamy macicy

    w znieczuleniu ogólnym, także w przypadku poronienia - missed abortion

Ostateczna cena zabiegu jest ustalana po konsultacji lekarskiej i zależy od wybranego sposobu znieczulenia, konieczności pobrania wycinków do badań histopatologicznych lub stopnia rozległości problemu.

W przypadku konieczności pobrania wycinków do badań histopatologicznych, do zabiegu należy doliczyć kwotę 80 zł od każdego wycinka.

Zabiegi wykonujemy w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym zgodnie z zaleceniami lekarza. Na życzenie pacjenta jest możliwość zastosowania znieczulenia ogólnego- w takim przypadku do ceny zabiegu należy doliczyć kwotę 1500 zł.