Zabieg LEEP - elektroresekcja zmian szyjki macicy Wrocław

Zabieg LEEP Wrocław

Zły wynik kolposkopii to nie wyrok. Jeśli otrzymałaś nieprawidłowe wyniki cytologiczne lub histopatologiczne bo badaniu kolposkopii – nie łam się. Przed Tobą ścieżka nowoczesnej metody leczenia zmian szyjki macicy. LEEP (Loop Electrosurgical Excision Procedure), czyli elektrokonizacja szyjki macicy, to małoinwazyjny zabieg ginekologiczny polegający na usunięciu nieprawidłowej tkanki z szyjki macicy za pomocą pętli elektrochirurgicznej. Metoda ta jest stosowana zarówno diagnostycznie, jak i terapeutycznie, w celu usunięcia zmian przedrakowych i wczesnych zmian nowotworowych.

Nasz lekarz specjalista zakwalifikuje Cię do zabiegu LEEP jeśli:

– otrzymałaś nieprawidłowe wyniki cytologii,
– wykryto u Ciebie zmiany na szyjce macicy – dysplatyczne ( CIN 2 I CIN 3) w badaniu histopatologicznym,
– potwierdzono zakażenie wirusem HPV o wysokim ryzyku oknogennym,
– istnieje podejrzenie raka szyjki macicy o wczesnym stadium,

JAK WYGLĄDA ELEKTROKONIZACJA SZYJKI MACICY?

1. Zabieg LEEP wykonuje się na sali zabiegowej, na fotelu ginekologicznym. Bezpośrednio przed badaniem zostaniesz poproszona o zdjęcie odzieży od pasa w dół. Dla zapewnienia Ci jak największego komfortu w toalecie znajdziesz niezbędne środki higieniczne (żel do higieny intymnej, spódniczki ginekologiczne czy kapcie). Gdy będziesz gotowa – usiądź na fotelu i rozluźnij się.

2. W celu minimalizacji bólu i zapewnienia Ci jak największego komfortu lekarz poda znieczulenie miejscowe do szyjki macicy lub w przypadku zaawansowanych zmian- znieczulenie ogólne.

3. Podobnie jak w trakcie standardowego badania ginekologicznego, lekarz założy wziernik, aby uzyskać dobry dostęp do szyjki macicy.

4. Za pomocą cienkiej pętli elektrochirurgicznej, która przewodzi prąd elektryczny, lekarz usunie nieprawidłową tkankę. Ciepło generowane przez prąd pozwala jednocześnie na koagulację naczyń krwionośnych, co zminimalizuje krwawienie.

5. Po wycięciu zmienionej tkanki lekarz zastosuje elektrokoagulację lub środki tamujące krwawienie, aby zapewnić odpowiednie gojenie.

Usuniętą tkankę wysyłamy do analizy histopatologicznej w celu dokładnej diagnostyki. Wycięcie zmiany stanowi również formę terapeutyczną.

Czas trwania zabiegu to około 40 min

Podczas pobierania zmienionej tkanki możesz odczuwać lekki dyskomfort który dzięki zastosowaniu odpowiedniego znieczulenia nie będzie bolesny. Jeśli masz wyjątkowo niski próg bólu, po kwalifikacji anestezjologa możemy wykonać ten zabieg w znieczuleniu ogólnym.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ELEKTRORESEKCJI SZYJKI MACICY?

1. W zależności od ostatecznej metody znieczulenia, weź ze sobą odpowiednie dokumenty (jeśli zabieg odbędzie się w znieczuleniu ogólnym, kliknij TUTAJ, by sprawdzić, jakie dokumenty powinnaś przygotować).
2. Na dzień przed zabiegiem ogól miejsca intymne i nie współżyj. Nie aplikuj również żadnych leków dopochwowych oraz tamponów.
3. Na 7 dni przed zabiegiem odstaw przyjmowanie jakichkolwiek leków rozrzedzających krew (tj. Aspiryna, Heparyna, Polopiryna, Acard itp.)
4. Przyjdź do placówki minimum 20 minut przed planowaną godziną rozpoczęcia badania. To czas na wypełnienie zgody na badanie oraz przygotowanie się.
5. W dniu zabiegu załóż wygodną, nieuciskającą bieliznę.

JESTEM PO ZABIEGU LEEP – CO DALEJ?

Po zabiegu możesz odczuwać łagodne skurcze i plamienie przez kilka dni. Zalecamy unikania stosunków seksualnych, intensywnego wysiłku fizycznego oraz kąpieli w wannie przez 4-6 tygodni. Po zabiegu LEEP oczekujesz na wyniki badania histopatologicznego, które pojawią się w naszej placówce po około 5. tygodniach. Po tym okresie lekarz zaprosi Cię na ich omówienie oraz przedstawi diagnozę i dalszy plan leczenia.

  • LEEP - elektroresekcja zmian patologicznych szyjki macicy

    w znieczuleniu miejscowym

  • LEEP - elektroresekcja zmian patologicznych szyjki macicy

    w znieczuleniu ogólnym

  • LEEP - powtórny zabieg

    w znieczuleniu miejscowym

  • LEEP - powtórny zabieg

    w znieczuleniu ogólnym

Ostateczna cena zabiegu jest ustalana po konsultacji lekarskiej i zależy od wybranego sposobu znieczulenia, konieczności pobrania wycinków do badań histopatologicznych lub stopnia rozległości problemu.

W przypadku konieczności pobrania wycinków do badań histopatologicznych, do zabiegu należy doliczyć kwotę 80 zł od każdego wycinka.

Zabiegi wykonujemy w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym zgodnie z zaleceniami lekarza. Na życzenie pacjenta jest możliwość zastosowania znieczulenia ogólnego- w takim przypadku do ceny zabiegu należy doliczyć kwotę 1500 zł.