Usunięcie polipa szyjki macicy Wrocław

USUNIĘCIE POLIPA SZYJKI MACICY

Usunięcie polipa szyjki macicy to skuteczna metoda leczenia w przypadku pojawienia się zmian na szyjce macicy. Polipy to zwykle niezłośliwe nowotwory, które mogą powodować takie dolegliwości jak nieregularne krwawienia, ból podczas stosunku, trudności z zajściem w ciąże. W rzadkich przypadkach polipy mogą przekształcić się w zmiany rakowe, dlatego ich usunięcie pozwala wykluczyć ryzyko nowotworu złośliwego. Jeśli Twój ginekolog uwidocznił na Twojej szyjce macicy polipa, prawdopodobnie zaleci Ci jego usunięcie. W naszym Centrum Medycznym zabiegi usunięcia polipa szyjki macicy wykonujemy w warunkach ambulatoryjnych. Twój czas jest dla nas cenny, dlatego nie spędzisz w klinice więcej niż godzinę.

POLIP SZYJKI MACICY – OBJAWY

Polipy szyjki macicy to niewielkie, łagodne zmiany, które mogą występować u kobiet w różnym wieku, szczególnie po 40. roku życia. Choć często nie dają żadnych objawów, w niektórych przypadkach mogą powodować dolegliwości, które warto skonsultować z ginekologiem. Najczęstsze objawy polipów szyjki macicy to:  plamienia międzymiesiączkowe, krwawienia po stosunku,  obfite miesiączki, upławy z pochwy (wodniste, śluzowe lub ropne upławy, czasem o nieprzyjemnym zapachu), ból w podbrzuszu. Wiele polipów szyjki macicy nie daje żadnych objawów i jest wykrywanych przypadkowo podczas rutynowego badania ginekologicznego.

JAK WYGLĄDA USUNIĘCIE POLIPA SZYJKI MACICY?

1. Pierwszym etapem będzie konsultacja wstępna. To zazwyczaj zakwalifikowanie do zabiegu w trakcie wizyty ginekologicznej. Ginekolog dokładnie omówi z Tobą przyczyny, przebieg i czas rekonwalescencji. Na tym etapie zdecydujecie również o rodzaju znieczulenia. W większości przypadków usunięcie polipa z szyjki macicy wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Jednak jeśli zmiana jest wyjątkowo duża lub niekorzystnie umiejscowiona- lekarz dla Twojego komfortu i bezpieczeństwa może zaproponować Ci znieczulenie ogólne.

2. Zabieg wykonuje się na łóżku ginekologicznym i w pozycji leżącej. Bezpośrednio przed badaniem zostaniesz poproszona o zdjęcie odzieży od pasa w dół. Dla zapewnienia Ci jak największego komfortu w toalecie znajdziesz niezbędne środki higieniczne (żel do higieny intymnej, spódniczki ginekologiczne czy kapcie). Gdy będziesz gotowa – usiądź na fotelu i rozluźnij się.

3. Po zastosowaniu ustalonego znieczulenia lekarz wprowadzi do pochwy wziernik, aby uzyskać lepszy dostęp do szyjki macicy. Jest to standardowy element większości zabiegów ginekologicznych. Wziernik umożliwia dokładne oglądanie szyjki macicy i precyzyjne określenie lokalizacji polipa.

4. Polip jest usuwany przy użyciu specjalnych narzędzi chirurgicznych. W zależności od wielkości i umiejscowienia polipa, lekarz może użyć różnych narzędzi. W naszym centrum medycznym posługujemy się najczęściej dwoma:
– pętlą elektrokoagulacyjną- pozwala na usunięcie polipa przy pomocy prądu elektrycznego, który jednocześnie zamyka naczynia krwionośne, minimalizując krwawienie.
– nożykiem chirurgicznym – stosowanym najczęściej w przypadku większych polipów lub trudniejszych przypadków. Niektóre polipy możemy również usunąć (,,ukręcić’’) specjalnym narzędziem podczas badania histeroskopii.

5. Po usunięciu polipa lekarz dokładnie sprawdza, czy nie ma pozostałości w jamie szyjki macicy oraz tamuje ewentualne krwawienie tamponadą. Cały obszar jest oczyszczany, a pacjentka otrzymuje instrukcje dotyczące dalszej opieki po zabiegu. Zabieg usunięcia polipa szyjki macicy trwa nie więcej niż 40 minut.

CZY USUNIĘCIE POLIPA SZYJKI MACICY BOLI?

Dla zachowania jak największego komfortu pacjentki cała procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, dlatego zabieg nie jest bolesny. Lekki dyskomfort może powodować podanie znieczulenia miejscowego, jednak jest on krótkotrwały i niewielki. Po zabiegu pacjentka może od razu wrócić do domu. Przez kilka dni po zabiegu mogą występować lekkie plamienia, ból brzucha lub delikatne skurcze, które ustępują po kilku dniach. Należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, stosunków płciowych oraz kąpieli w wannie przez określony czas, zazwyczaj dwóch tygodni.

USUNIĘCIE POLIPA Z SZYJKI MACICY- JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

1. W zależności od wybranej metody znieczulenia, weź ze sobą odpowiednie dokumenty (jeśli zabieg odbędzie się w tzw znieczuleniu ogólnym kliknij TUTAJ, by sprawdzić, jakie dokumenty powinnaś przygotować).
2. Na dzień przed zabiegiem ogól miejsca intymne.
3. Na 7 dni przed zabiegiem zrezygnuj z używania tamponów i leków dopochwowych.
4. Na 7 dni przed zabiegiem odstaw przyjmowanie jakichkolwiek leków rozrzedzających krew (tj. Aspiryna, Heparyna, Polopiryna, Acard itp.)
5. Przyjdź do placówki minimum 20 minut przed planowaną godziną rozpoczęcia badania. To czas na wypełnienie zgody na badanie oraz przygotowanie się.
6. W dniu zabiegu załóż wygodną, nieuciskającą bieliznę.

JESTEM PO USUNIĘCIU POLIPA SZYJKI MACICY- ZALECENIA PO ZABIEGU

Po zabiegu powinnaś się oszczędzać. Usunięcie polipa szyjki macicy nie jest mocno inwazyjnym zabiegiem, jednak może spowodować kilkudniowy dyskomfort w dolnej części brzucha, dlatego unikaj intensywnych ćwiczeń, seksu i gorących kąpieli. Po około tygodniu zgłoś się na wizytę kontrolną do lekarza przeprowadzającego zabieg. Polipy zawsze wysyłane są do badań histopatologicznych. Na te wyniki będziesz musiała poczekać. Standardowy czas to 4-5 tygodni. Gdy tylko pojawią się w naszym centrum lekarz wykonujący badanie przeanalizuje je, a następnie poinformujemy Cię o rezultatach i dalszych etapach diagnostyki.

Warto pamiętać, że polipy szyjki macicy mogą występować zarówno u kobiet miesiączkujących, jak i po menopauzie, dlatego regularne wizyty u ginekologa są kluczowe dla wczesnego wykrycia zmian. Jeśli chciałabyś umówić wizytę – zadzwoń do nas lub zapisz się online.

  • Usunięcie polipa szyjki macicy

    w znieczuleniu miejscowym (cena zawiera koszt podstawowego badania histopatologicznego)

Ostateczna cena zabiegu jest ustalana po konsultacji lekarskiej i zależy od wybranego sposobu znieczulenia, konieczności pobrania wycinków do badań histopatologicznych lub stopnia rozległości problemu.

W przypadku konieczności pobrania wycinków do badań histopatologicznych, do zabiegu należy doliczyć kwotę 80 zł od każdego wycinka.

Zabiegi wykonujemy w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym zgodnie z zaleceniami lekarza. Na życzenie pacjenta jest możliwość zastosowania znieczulenia ogólnego- w takim przypadku do ceny zabiegu należy doliczyć kwotę 1500 zł.

Profesjonalne centrum chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej świadcząca usługi na najwyższym poziomie.
Stawiamy na jakość i zadowolenie każdego klienta.
Przyjdź i przekonaj się!

Królewiecka 161/14
54-117 Wrocław
Budynek Blue Park, II piętro