Usunięcie endometriozy z blizny
Zabiegi ginekologiczne
Kobiety po porodzie mogą być narażone na powstawanie zmian chorobowych w postaci endometriozy w obrębie blizny po cesarskim cięciu lub po nacięciu krocza. Objawia się to na przykład zgrubieniem rany i silnymi dolegliwościami bólowymi zmiany, szczególnie w czasie miesiączki. Usunięcie endometriozy z blizny to procedura na którą decyduje się coraz więcej kobiet, chcących odwrócić przykre skutki zabiegu cesarskiego cięcia.
Jak wygląda usunięcie endometriozy z blizny?
Zabieg usunięcia endometriozy z blizny jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym i polega na chirurgicznym wycięciu zmian chorobowych. Jeśli doszło do uszkodzenia okolicznych struktur – rekonstruuje się je. Każdorazowo słuszność oraz metodę wykonania zabiegu omawia lekarz z pacjentką w trakcie wizyty kwalifikującej.
Hospitalizacja trwa do 24 godzin, w zależności od samopoczucia pacjentkę wypisuje się do domu najczęściej w dniu zabiegu. W trakcie rekonwalescencji zaleca się szczególną higienę i utrzymanie czystości rany, dodatkowo abstynencję seksualna, a także odpoczynek fizyczny.
Pacjentka po zabiegu nie odczuwa już dyskomfortu związanego z zagnieżdżonym endometrium w bliźnie. Zabieg jest o wiele skuteczniejszą metodą leczenia niż terapia farmaceutyczna, skuteczna tylko w przypadku bardzo małych zmian.
Przygotowanie do zabiegu
- Należy zgłosić się do kliniki w dniu zabiegu około GODZINY PRZED planowanym rozpoczęciem zabiegu NA CZCZO LUB W PRZYPADKACH ZABIEGÓW POPOŁUDNIOWYCH: 6 GODZIN BEZ JEDZENIA I PICIA.
- Na 7 dni przed badaniem należy odstawić przyjmowanie jakichkolwiek leków rozrzedzających krew (tj. aspiryna, heparyna, polopiryna, acard itp.).
- Należy ogolić miejsce zabiegu.
- Maksymalnie 7 dni przed badaniem należy wykonać pakiet badań diagnostycznych takich jak:
- wynik grupy krwi i czynnik Rh
- morfologia
- glukoza
- układ krzepnięcia krwi
- fibrynogen
- sód, potas
- w przypadku chorób tarczycy dodatkowo TSH
- w przypadkach chorób układu krążenia – zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zabiegu od kardiologa.
Ostateczna cena zabiegu jest ustalana po konsultacji lekarskiej i zależy od wybranego sposobu znieczulenia, konieczności pobrania wycinków do badań histopatologicznych lub stopnia rozległości problemu.
W przypadku konieczności pobrania wycinków do badań histopatologicznych, do zabiegu należy doliczyć kwotę 80 zł od każdego wycinka.
Zabiegi wykonujemy w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym zgodnie z zaleceniami lekarza. Na życzenie pacjenta jest możliwość zastosowania znieczulenia ogólnego- w takim przypadku do ceny zabiegu należy doliczyć kwotę 1500 zł.