Usunięcie torbieli gruczołu Bartholina
Zabiegi ginekologiczne
Gruczoły Bartholina umiejscowione są symetrycznie po obu stronach przedsionka pochwy. Są one odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia pochwy, istotnego przy m.in. współżyciu. Czasem jednak stany zapalne mogą spowodować zamknięcie ujścia gruczołu, co objawia się silnym bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem. Może to również sprawiać trudność podczas siadania czy chodzenia. Zatkane kanaliki gruczołu mogą prowadzić do powstania torbieli lub ropnia. Dlatego w przypadkach zaawansowanych zalecane jest usunięcie torbieli gruczołu Bartholina chirurgicznie. W przypadku zignorowania objawów mogących wskazywać na stan zapalny może dojść do perforacji ropnia, podczas którego skażona wydzielina znajduje ujście w przedsionku pochwy powodując kolejne zmiany chorobowe.
Jak wygląda usunięcie torbieli gruczołu Bartholina?
W naszym Centrum Medycznym oferujemy pomoc w postaci zabiegu usunięcia zdiagnozowanej torbieli/ropnia gruczołu Batholina. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Polega na nacięciu skalpelem zmiany, a następnie pozbyciu się wydzieliny za pomocą sączka. Pobiera się dodatkowo wymaz bakteriologiczny pomagający określić przyczynę stanu zapalnego. Po zabiegu kobieta tego samego dnia opuszcza klinikę.
Czas zalecany do wykonania procedury to dni zaraz po skończonej miesiączce, ponieważ sprzyja to gojeniu się rany.
Rekonwalescencja po zabiegu trwa około 2 tygodnie. W tym czasie istotna jest higiena krocza i abstynencja seksualna.
Przygotowanie do zabiegu
- Należy zgłosić się do kliniki w określonym dniu na około 30 min przed planowanym zabiegiem.
- Na 7 dni przed badaniem należy odstawić przyjmowanie jakichkolwiek leków rozrzedzających krew (tj. aspiryna, heparyna, polopiryna, acard itp.).
- Należy ogolić miejsce zabiegu.
- Przyjęcie w dniu zabiegu lub bezpośrednio po nim Doxycyclinum 100mg 2x dziennie 1 tabletka doustnie przez 5 dni – wyłącznie jeśli zlecone przez lekarza.
- Około 30-60 minut przed zabiegiem czopka doodbytniczego zawierającego Diclofenac lub zamiennie 2 tabletki Ibuprofen.
Ostateczna cena zabiegu jest ustalana po konsultacji lekarskiej i zależy od wybranego sposobu znieczulenia, konieczności pobrania wycinków do badań histopatologicznych lub stopnia rozległości problemu.
W przypadku konieczności pobrania wycinków do badań histopatologicznych, do zabiegu należy doliczyć kwotę 80 zł od każdego wycinka.
Zabiegi wykonujemy w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym zgodnie z zaleceniami lekarza. Na życzenie pacjenta jest możliwość zastosowania znieczulenia ogólnego- w takim przypadku do ceny zabiegu należy doliczyć kwotę 1500 zł.